Bulgarian

1 Corinthians

11

1Бивайте подражатели на мене, както съм и аз на Христа.2А похвалявам ви, че ме помните за всичко, като държите преданията тъй, както ви ги предадох.3Но желая да знаете, че глава на всеки мъж е Христос, а глава на жената е мъжът, глава пък на Христос е Бог.4Всеки мъж, който се моли или пророкува с покрита глава, засрамва главата си.5А всяка жена, която се моли или пророкува гологлава, засрамва главата си, защото това е едно и също, като да е с бръсната глава.6Защото, която жена се не покрива, нека остриже и косата си. Но ако е срамотно за жена да си стриже [косата], или да си бръсне [главата], то нека се покрива.7Защото мъжът не трябва да си покрива главата, понеже е образ и слава на Бога; а жената е слава на мъжа.8(Защото мъжът не е от жената, а жената е от мъжа;9понеже мъжът не бе създаден за жената, а жената за мъжа).10Затова жената е длъжна да има на главата си [белег на] власт, заради ангелите.11(Обаче, нито жената е без мъжа, нито мъжът без жената, в Господа;12защото, както жената е от мъжа, така и мъжът е чрез жената; а всичко е от Бога).13Сами в себе си съдете: Прилично ли е, жената да се моли Богу гологлава?14Не учи ли ви и самото естество, че, ако мъж оставя косата си да расте, това е позор за него,15но, ако жена оставя косата си да расте, това е слава за нея, защото косата й е дадена за покривало?16Но, ако някой мисли да се препира [за това], - ние нямаме такъв обичай, нито Божиите църкви.17А като ви заръчвам [следното], не ви похвалявам, защото се събирате, не за по-добро, но за по-лошо.18Защото, първо, слушам, че когато се събирате в църква, ставали разделения помежду ви; (и отчасти вярвам това;19защото е нужно да има и разцепление между вас, за да се яви, кои са одобрените помежду ви);20прочее, когато [така] се събирате заедно, не е възможно да ядете Господната вечеря;21защото на яденето всеки бърза да вземе своята вечеря преди [другиго;] и [така] един остава гладен, а друг се напива.22Що! къщи ли нямате, гдето да ядете и пиете? Или презирате Божията църква и посрамяте тия, които нямат нищо? Що да ви кажа? Да ви похваля ли за това? Не ви похвалвам.23Защото аз от Господа приех това, което ви и предадох, че Господ Исус през нощта, когато беше предаден, взе хляб,24и, като благодари, разчупи и рече: Това е Моето тяло, което е [разчупено] за вас; туй правете за Мое възпоминание.25Така взе и чашата след вечерята и рече: Тая чаша е новият завет в Моята кръв; това правете всеки път, когато пиете, за Мое възпоминание.26Защото всеки път, когато ядете тоя хляб и пиете [тая] чаша, възвестявате смъртта на Господа, докле дойде Той.27Затова, който яде хляба или пие Господната чаша недостойно, ще бъде виновен за [грях против] тялото и кръвта на Господа.28Но да изпитва човек себе си, и така да яде от хляба и да пие от чашата;29защото, който яде и пие без да разпознае [Господното] тяло, той яде и пие осъждане на себе си.30По тая причина мнозина между вас са слаби и болнави, а доста и са починали.31Но, ако разпознавахме сами себе си, не щяхме да бъдем съдени.32А когато биваме съдени от Господа, [с това] се наказваме, за да не бъдем осъдени заедно със света.33Затова, братя мои, когато се събирате да ядете, чакайте се един друг.34Ако някой е гладен, нека яде у дома си, за да не бъде събирането ви за осъждане. А за останалите работи, ще ги наредя, когато дойда.