1Още, братя, напомням ви благовестието, което ви проповядвах, което и приехте, в което и стоите,2чрез което се и спасявате, ако го държите според както съм ви го благовестил, - освен ако сте напразно повярвали.3Защото първо ви предадох онова, което и приех, че Христос умря за греховете ни според писанията;4че бе погребан; че биде възкресен на третия ден според писанията;5и че се яви на Кифа, после на дванадесетте,6че след това се яви на повече от петстотин братя наведнъж, от които повечето и досега са живи, а някои починаха;7че после се яви на Якова, тогава на всичките апостоли;8а най-после от всички яви се и на мене, като на някой изверг.9Защото аз съм най-нищожният от апостолите, който не съм достоен и апостол да се нарека понеже гоних Божията църква,10Но с Божията благодат съм каквото съм; и дадената на мене Негова благодат не бе напразно, но трудих се повече от всички тях, - не аз, обаче, но Божията благодат, която беше с мене.11И тъй, било че аз [се трудих повече], било че, така проповядваме [и те и аз], и вие така сте повярвали.12Ако се проповядва, че Христос е възкресен от мъртвите, как казват някои между вас, че няма възкресение на мъртвите?13Ако няма възкресение на мъртвите, то нито Христос е бил възкресен;14и ако Христос не е бил възкресен, то празна е нашата проповед, празна е и вашата вяра.15При това, ние се намираме и лъжесвидетели Божии; защото свидетелствувахме за Бога, че е възкресил Христа, Когото не е възкресил, ако е тъй, че мъртвите не се възкресяват;16защото, ако мъртвите не се възкресяват, то нито Христос е бил възкресен;17и ако Христос не е бил възкресен, суетна е вашата вяра, вие сте още в греховете си.18Тогава и тия, които са починали в Христа, са погинали.19Ако само в тоя живот се надяваме на Христа, то от всичките човеци ние сме най-много за съжаление.20Но сега Христос е бил възкресен, първият плод на починалите.21Понеже, както чрез човека [дойде] смъртта, така чрез човека [дойде] възкресението на мъртвите.22Защото, както в Адама всички умират, така и в Христа всички ще оживеят.23Но всеки на своя ред; Христос първият плод, после, при пришествието на Христа, тия, които са Негови.24Тогава [ще бъде] краят, когато ще предаде царството на Бога и Отца, след като унищожи всяко началство и всяка власт и сила.25Защото Той трябва да царува, докато положи всички врагове под нозете Си.26И смъртта, най-последен враг, [и тя] ще бъде унищожена,27защото Бог "е покорил всичко под нозете Му". А когато ще е казал, че всичко е [вече] покорено, (с явно изключение на Този, Който Му е покорил всичко),28когато [казвам], ще Му е било покорено всичко, тогава и Сам Синът ще се покори на Този, Който Му е покорил всичко, за да бъде Бог все във все.29Иначе, какво ще правят тия, които се кръщават заради мъртвите? Ако мъртвите никак не се възкресяват, защо се и кръщават заради тях?30Защо и ние се излагаме на бедствия всеки час?31Братя, с похвалата, с която се гордея за вас в Христа Исуса нашия Господ, аз всеки ден умирам.32Ако, по човешки [казано], съм се борил със зверове в Ефес, какво ме ползува? Ако мъртвите не се възкресяват "нека ядем и пием, защото утре ще умрем".33Не се мамете. "Лошите другари покварят добрите нрави".34Отрезнейте към правдата, и не съгрешавайте, защото някои [от вас] не познават Бога. [Това] казвам, за да ви направя да се засрамите.35Но някой ще рече: Как се възкресяват мъртвите? и с какво тяло ще дойдат?36Безумецо, това, което ти сееш, не оживява, ако не умре.37И когато го сееш, не посяваш тялото, което ще изникне, а голо зърно, [каквото] се случи, пшенично или някое друго;38но Бог му дава тяло каквото му е угодно, и на всяко семе собственото му тяло.39Всяка плът не е еднаква; но друга е [плътта] на човеците, а друга на животните, друга пък на птиците и друга на рибите.40Има и небесни тела и земни тела, друга е, обаче, славата на небесните, а друга на земните.41Друг е блясъкът на слънцето, друг блясъкът на луната и друг блясъкът на звездите; па и звезда от звезда се различава по блясъка.42Така е и възкресението на мъртвите. [Тялото] се сее в тление, възкръсва в нетление;43сее се в безчестие, възкръсва в слава; сее се в немощ, възкръсва в сила;44сее се одушевено тяло, възкръсва духовно тяло. Ако има одушевено тяло, то има и духовно [тяло].45Така е и писано: Първият човек Адам "стана жива душа", а последният Адам [стана] животворящ дух.46Обаче, не е първо духовното, а одушевеното, и после духовното.47Първият човек е от земята, пръстен; вторият човек е от небето.48Какъвто е пръстният, такива са и пръстните; и какъвто е небесният, такива са и небесните.49И както сме се облекли в образа на пръстния, ще се облечем и в образа на небесния.50А това казвам, братя, че плът и кръв не могат да наследят Божието царство, нито тленното наследява нетленното.51Ето, една тайна ви казвам: Не всички ще починем, но всички ще се изменим,52в една минута, в миг на око, при последната тръба; защото тя ще затръби, и мъртвите ще възкръснат нетленни, и ние ще се изменим.53Защото това тленното трябва да се облече в нетление, и това смъртното да се облече в безсмъртие.54А когато това тленното се облече в безсмъртие, тогава ще се сбъдне писаното слово: "Погълната биде смъртта победоносно".55О смърте, где ти е победата? О смърте, где ти е жилото?56Жилото на смъртта е грехът, и силата на греха е законът;57но благодарение Богу, Който ни дава победата чрез нашия Господ Исус Христос.58Затова възлюбени мои братя, бъдете твърди, непоколебими, и преизобилвайте всякога в Господното дело, понеже знаете, че в Господа трудът ви не е празен.