1А относно това, що ми писахте: Добре е човек да се не докосва до жена.2Но, за [да се избягват] блудодеянията, нека всеки [мъж] има своя си жена, и всяка жена да има свой мъж.3Мъжът нека има с жената дължимото [към нея] сношение; подобно и жената с мъжа.4Жената не владее своето тяло, а мъжът; така и мъжът не владее своето тяло, а жената.5Не лишавайте един друг от [съпружеско сношение], освен ако бъде по съгласие за малко време, за да се предавате на молитва, и пак бъдете заедно, да не би сатана да ви изкушава чрез вашата невъзможност да се въздържате.6Но, това казвам, като позволение, а не като заповед.7Обаче, бих желал всичките човеци да бъдат какъвто съм аз. Но всеки има своя особен дар от Бога, един така, а друг инак.8А на неженените и вдовиците казвам: Добро е за тях, ако си останат такива, какъвто съм и аз.9Но, ако не могат да се въздържат, нека се женят, защото по-добре е да се женят, отколкото да се разжегват.10А на жените заръчвам, и то не аз, но Господ: Жена да не оставя мъжа си;11(но, ако го остави, нека остане неомъжена, или нека се помири с мъжа си;) и мъж да не напуща жена си.12А на другите казвам аз, не Господ: Ако някой брат има невярваща жена, и тя е съгласна да живее с него, да не я напуща.13И жена, която има невярващ мъж, и той е съгласен да живее с нея, да не напуща мъжа си.14Защото невярващият мъж се освещава чрез жената, и невярващата жена се освещава чрез брата, [своя мъж;] инак чадата ви щяха да бъдат нечисти, а сега са свети.15Но, ако невярващият напусне, нека напусне; в такива [случаи] братът или сестрата не са поробени [на брачния закон]. Бог, обаче, ни е призвал към мир.16Защото отгде знаеш жено, дали не ще спасиш мъжа си? или отгде знаеш мъжо, дали не ще спасиш жена си?17Само нека всеки постъпва така, както Господ му е отделил [сили], и всеки както Бог го е призовал; и така заръчвам по всичките църкви.18Обрязан ли е бил призован някой [във вярата], да не крие обрязването. Необрязан ли е бил някой призован, да се не обрязва.19Обрязването е нищо, и необрязването е нищо, но [важното е] пазенето на Божиите заповеди.20Всеки нека си остава в това звание, в което е бил призован [във вярата].21[В положение на] роб ли си бил призован? да те не е грижа, (но ако можеш и свободен да станеш, по-добре използувай [случая]);22защото, който е бил призован в Господа като роб, е свободен човек на Господа; така и който е бил призован като свободен човек, е роб на Христа.23С цена сте били купени; не ставайте роби на човеци.24Братя, всеки в каквото е бил призован във вярата, в него нека си остане с Бога.25Относно девиците нямам заповед от Господа; но давам мнение като един, който е получил милост от Господа да бъде верен.26И тъй, поради настоящата неволя, ето какво мисля за добро, че е добре за човека така да остане както си е.27Вързан ли си в жена? не търси развързване. Отвързан ли си от жена? не търси жена.28Но, ако се и ожениш, не съгрешаваш; и девица, ако се омъжи, не съгрешава; но такива ще имат житейски скърби, а пък аз ви жаля.29Това само казвам, братя, че останалото време е кратко; затова и тия, които имат жени, нека бъдат, като че нямат;30и които плачат, като че не плачат; които се радват, като че не се радват; които купуват, като че [нищо] не притежават;31и които си служат със света, като че не са предани на него; защото сегашното състояние {Гръцки: Образът.} на тоя свят преминава.32А аз желая вие да бъдете безгрижни. Нежененият се грижи за това, което е Господно, как да угажда на Господа;33а жененият се грижи за това, което е световно, как да угажда на жена си.34Тъй също има разлика и между жена и девица. Неомъжената се грижи за това, което е Господно, за да бъде света и в тяло и в дух; а омъжената се грижи за това, което е световно, как да угажда на мъжа си.35И това казвам за вашата собствена полза, не да ви държа с оглавник, но заради благоприличието, и за да служите на Господа без отвличане на ума.36Пак, ако някой мисли, че постъпва неприлично към [дъщеря] си девица, ако й е минала цветущата възраст, и ако трябва така да стане, нека прави каквото ще; не съгрешава, нека се женят.37Но който стои твърд в сърцето си, и не бива принуден, но има власт [да изпълни] волята си, и е решил в сърцето си да държи [дъщеря] си девицата [неомъжена], ще направи добре.38Така щото, който омъжи [дъщеря] си девицата добре прави; а който я не омъжи, ще направи по-добре.39Жената е вързана до когато е жив мъжът й; но ако мъжът умре, свободна е да се омъжи за когото ще, само в Господа.40Но, по моето мнение, по-щастлива е, ако си остане така; а мисля, че и аз имам Божия Дух.