1И тъй понеже Христос пострада по плът, въоръжете се и вие със същата мисъл, защото пострадалият по плът се е оставил от греха,2за да живеете през останалото в тялото време, не вече по човешки страсти, а по Божията воля.3Защото доволно е миналото време, когато сте живели така, както желаят [да живеят] езичниците, като сте прекарвали в нечистоти, в страсти, във винопийства, в пирования, в опивания, и в омразните идолослужения.4Относно това те се и чудят, и [ви] хулят за гдето не тичате [с тях] в същата крайност на разврата;5но те ще отговорят пред Онзи, Който скоро ще {Гръцки: Е готов да.} съди живите и мъртвите,6понеже затова се проповядва благовестието и на мъртвите, тъй щото, като бъдат съдени по човешки в плът, да живеят по Бога в дух.7А краят на всичко е наближил; и тъй, живейте разумно и трезвено, [за да се предавате на] молитва.8Преди всичко имайте усърдна любов помежду си, защото любовта покрива множество грехове.9Бъдете гостолюбиви едни към други без роптание.10Според дарбата, която всеки е приел, служете с нея един на друг като добри настойници на многоразличната Божия благодат.11Ако говори някой, [нека говори] като [такъв, който прогласява] Божии словеса; ако служи някой, [нека служи], като [такъв, който действува] със силата, която му дава Бог; за да се слави във всичко Бог чрез Исуса Христа, Комуто е славата и господството до вечни векове. Амин.12Възлюбени, не се чудете на огнената изпитня, която дохожда върху вас, за да ви опита, като че ви се случва нещо чудно;13но радвайте се за гдето [с това] вие имате общение в страданията на Христа, за да се зарадвате премного и когато се яви Неговата слава.14Блажени [сте], ако ви опозоряват за Христовото име; защото Духът на славата и на Бога почива на вас [откъм тях се хули, а откъм вас се прославя].15Никой от вас да не страда като убиец, или крадец, или злодеец, или като такъв, който се бърка в чужди работи.16Но, ако [страда някой] като християнин, да се не срамува, а нека слави Бога с това име.17Защото [дойде] времето да се започне съдът от Божието домочадие; и ако [почне] първо от нас, каква [ще бъде] сетнината на тия, които не се покоряват на Божието благовестие?18И ако праведният едвам се спасява, то нечистият и грешният где ще се явят?19Затова и тия, които страдат по Божията воля, нека предават душите си на верния Създател, като вършат добро.