Bulgarian

Romans

10

1Братя, моето сърдечно желание и молбата ми към Бога е за спасението [на Израиля].2Защото свидетелствувам за тях, че те имат ревност за Бога, само че не е според пълното знание.3Понеже, ако не знаят правдата, [която е] от Бога и искат да поставят своята, те не се покориха на правдата от Бога.4Понеже Христос [изпълнява] целта на закона, да се оправдае всеки, който вярва.5Защото Моисей пише, че човек, който върши правдата, която е чрез [пазенето на] закона, ще живее чрез нея.6А правдата, която е чрез вяра, говори така: "Да не речеш в сърцето си: Кой ще се възкачи на небето, сиреч, да свали Христа?7или: Кой ще слезе в бездната сиреч да възведе Христа от мъртвите?"8Но що казва тя? [Казва, че] "думата е близо при тебе, в устата ти и в сърцето ти", сиреч думата на вярата която проповядваме.9Защото, ако изповядаш с устата си, че Исус е Господ, и повярваш със сърцето си, че Бог Го е възкресил от мъртвите ще се спасиш.10Защото със сърце вярва човек и се оправдава, и с уста прави изповед и се спасява.11Защото писанието казва: "Никой, който вярва в Него, не ще се посрами".12Понеже няма разлика между юдеин и грък защото същият Господ е Господ на всички, богат към всички, които Го призовават.13Защото "всеки, който призове Господното име, ще се спаси".14Как, прочее, ще призоват Този, в Когото не са повярвали? И как ще повярват в Този, за Когото не са чули? А как ще чуят без проповедник?15И как ще проповядват, ако не бъдат пратени? Както е писано: - "Колко са прекрасни Нозете на тия, които благовествуват доброто!"16Но не всички послушаха благовестието; защото Исаия казва: "Господи, [кой от нас] е повярвал на онова, което сме чули"?17И тъй, вярването [е] от слушане, а слушането - от Христовото слово.18Но казвам: те не са ли чули? Наистина, [чули] са: - "По цялата земя е излязъл гласът им, И думите им до краищата на вселената".19Но [пак] казвам: Израил не е ли разбрал? [Разбрал е, защото] първо Моисей казва: - "Аз ще ви раздразня до ревнуване с тия, които не са народ; С народ несмислен ще ви разгневя";20а Исаия се осмелява да каже: - "Намерен бях от ония, които не Ме търсеха; Явен станах на тия, които не питаха за Мене;21а за Израиля казва: - "Простирах ръцете Си цял ден Към люде непокорни и опаки"