1Zato nemaš isprike, čovječe koji sudiš, tko god ti bio. Jer time što drugoga sudiš, sebe osuđuješ: ta to isto činiš ti što sudiš.
1Зато се не можеш изговорити, о човече који год судиш! Јер којим судом судиш другом, себе осуђујеш; јер то чиниш судећи.
2Znamo pak: Bog po istini sudi one koji takvo što čine.
2А знамо да је суд Божји прав на оне који то чине.
3Misliš li da ćeš izbjeći sudu Božjemu, ti čovječe što sudiš one koji takvo što čine, a sam to isto činiš?
3Него помишљаш ли, о човече који судиш онима који то чине, и сам чиниш то! Да ћеш ти побећи од суда Божијег?
4Ili prezireš bogatstvo dobrote, strpljivosti i velikodušnosti njegove ne shvaćajući da te dobrota Božja k obraćenju privodi?
4Или не мариш за богатство Његове доброте и кротости и трпљења, не знајући да те доброта Божија на покајање води?
5Tvrdokornošću svojom i srcem koje neće obraćenja zgrćeš na se gnjev za Dan gnjeva i objavljenja pravedna suda Boga
5Него својом дрвености и непокајаним срцем сабираш себи гнев за дан гнева у који ће се показати праведни суд Бога,
6koji će uzvratiti svakom po djelima:
6Који ће дати свакоме по делима његовим:
7onima koji postojanošću u dobrim djelima ištu slavu, čast i neraspadljivost - život vječni;
7Онима, дакле, који су трпљењем дела доброг тражили славу и част и нераспадљивост, живот вечни;
8buntovnicima pak i nepokornima istini, a pokornima nepravdi - gnjev i srdžba!
8А онима који се уз пркос супроте истини, а покоравају се неправди, немилост и гнев.
9Nevolja i tjeskoba na svaku dušu čovječju koja čini zlo, na Židova najprije, pa na Grka;
9Невоља и туга на сваку душу човека који чини зло, а најпре Јеврејина и Грка;
10a slava, čast i mir svakomu koji čini dobro, Židovu najprije, pa Grku!
10А слава и част и мир свакоме који чини добро, а најпре Јеврејину и Грку;
11Ta u Boga nema pristranosti.
11Јер Бог не гледа ко је ко.
12Uistinu koji bez Zakona sagriješiše, bez Zakona će i propasti; i koji pod Zakonom sagriješiše, po Zakonu će biti suđeni.
12Јер који без закона сагрешише, без закона ће и изгинути; и који у закону сагрешише, по закону ће се осудити
13Ne, pred Bogom nisu pravedni slušatelji Zakona, nego - izvršitelji će Zakona biti opravdani.
13(Јер пред Богом нису праведни они који слушају закон, него ће се они оправдати који га творе;
14Ta kad se god pogani, koji nemaju Zakona, po naravi drže Zakona, i nemajući Zakona, oni su sami sebi Zakon:
14Јер кад незнабошци не имајући закон сами од себе чине шта је по закону, они закон не имајући сами су себи закон:
15pokazuju da je ono što Zakon nalaže upisano u srcima njihovim. O tom svjedoči i njihova savjest, a i prosuđivanja kojima se među sobom optužuju ili brane.
15Они доказују да је оно написано у срцима њиховим што се чини по закону, будући да им савест сведочи, и мисли међу собом туже се или правдају)
16To će se očitovati na Dan u koji će, po mojem evanđelju, Bog po Isusu Kristu suditi ono što je skriveno u ljudima.
16На дан када Бог узасуди тајне људске по јеванђељу мом преко Исуса Христа.
17Ako pak ti koji se Židovom nazivaš, koji mirno počivaš na Zakonu i dičiš se Bogom,
17Гле, ти се зовеш Јеврејин, а ослањаш се на закон и хвалиш се Богом,
18koji poznaješ Volju i iz Zakona poučen razlučuješ što je bolje
18И познајеш вољу, и избираш шта је боље, јер си научен од закона;
19te si uvjeren da si vođa slijepih, svjetlo onih u tami,
19И мислиш да си вођ слепима, видело онима који су у мраку,
20odgojitelj nerazumnih, učitelj nejačadi jer u Zakonu imaš oličenje znanja i istine;
20Наказатељ безумнима, учитељ деци, који имаш углед разума и истине у закону.
21ti, dakle, koji drugoga učiš, sam sebe ne učiš! Ti koji propovijedaš da se ne krade, kradeš!
21Учећи, дакле, другог себе не учиш;
22Ti koji zabranjuješ preljub, preljub počinjaš! Ti komu su odvratni kumiri, pljačkaš hramove!
22Проповедајући да се не краде, крадеш; говорећи: Не чини прељубе, чиниш прељубу: гадећи се на идоле, крадеш светињу;
23Ti koji se Zakonom dičiš, kršenjem toga Zakona Boga obeščašćuješ!
23Који се хвалиш законом, а преступом закона срамотиш Бога.
24Doista, kako je pisano, ime se Božje zbog vas huli među narodima.
24Јер се име Божије због вас хули у незнабошцима, као што стоји написано.
25Da, obrezanje koristi ako vršiš Zakon; ako pak kršiš Zakon, obrezanje tvoje postalo je neobrezanje.
25Обрезање помаже ако закон држиш; ако ли си преступник закона, обрезање је твоје необрезање постало.
26Ako dakle neobrezani opslužuje propise Zakona, neće li se njegovo neobrezanje smatrati obrezanjem?
26Ако, дакле, необрезање правду закона држи, зашто се не би његово необрезање за обрезање узело?
27I onaj koji je podrijetlom neobrezanik, a ispunja Zakon, sudit će tebi koji si, uza sve slovo i obrezanje, prijestupnik Zakona.
27И онај који је од рода необрезан и извршује закон, осудиће тебе који си са словима и обрезањем преступник закона.
28Ta nije Židov tko je Židov naizvana i nije obrezanje ono izvana,
28Јер оно није Јеврејин који је споља Јеврејин, нити је оно обрезање које је споља, на телу;
29na tijelu, nego pravi je Židov u nutrini i pravo je obrezanje u srcu, po duhu, ne po slovu. Pohvala mu nije od ljudi, nego od Boga.
29Него је оно Јеврејин који је изнутра и обрезање срца духом а не словима, то је обрезање; коме је хвала не од људи него од Бога.