1Koja je dakle prednost Židova? Ili kakva korist od obrezanja?
1Шта је дакле бољи Јеврејин од других људи? Или шта помаже обрезање?
2Velika u svakom pogledu. Ponajprije: povjerena su im obećanja Božja.
2Много свакојако; прво што су им поверене речи Божије.
3Da, a što ako su se neki iznevjerili? Neće li njihova nevjernost obeskrijepiti vjernost Božju?
3А што неки не вероваше, шта је за то? Еда ће њихово неверство веру Божију укинути?
4Nipošto! Nego neka Bog bude istinit, a svaki čovjek lažac, kao što je pisano: Da pravedan budeš po obećanjima svojim i pobijediš kada te sudili budu.
4Боже сачувај! Него Бог нека буде истинит, а човек сваки лажа, као што стоји написано: Да се оправдаш у својим речима, и да победиш кад ти стану судити.
5Ako pak naša nepravednost ističe Božju pravednost, što ćemo na to reći? Nije li onda - po ljudsku govorim - nepravedan Bog koji daje maha gnjevu?
5Ако ли неправда наша Божију правду подиже, шта ћемо рећи? Еда ли је Бог неправедан кад се срди? По човеку говорим:
6Nipošto! Ta kako će inače Bog suditi svijet?
6Боже сачувај! Јер како би могао Бог судити свету?
7Ako je, doista, istina Božja po mojoj lažljivosti obilno zasjala njemu na slavu, zašto da ja još budem suđen kao grešnik?
7Јер ако истина Божија у мојој лажи већа постане на славу Његову, зашто још и ја као грешник да будем осуђен?
8I zar da ne "činimo zlo da dođe dobro", kako nas kleveću i kako neki kažu da govorimo? Sud ih pravedni čeka!
8Зашто, дакле (као што вичу на нас, и као што кажу неки да ми говоримо) да не чинимо зла да дође добро? Њима ће суд бити праведан.
9Što dakle? Imamo li prednost? Ne baš! Jer upravo optužismo sve, i Židove i Grke, da su pod grijehom,
9Шта дакле? Јесмо ли бољи од њих? Нипошто! Јер горе доказасмо да су и Јевреји и Грци сви под грехом,
10kao što je pisano: Nema pravedna ni jednoga,
10Као што стоји написано: Ни једног нема праведног;
11nema razumna, nema ga tko bi Boga tražio.
11Ни једног нема разумног, и ни једног који тражи Бога;
12Svi skrenuše, svi se zajedno pokvariše, nitko da čini dobro - nijednoga nema.
12Сви се уклонише и заједно неваљали посташе: нема га који чини добро, нема ни једног циглог.
13Grob otvoren grlo je njihovo, jezikom lažno laskaju, pod usnama im je otrov ljutičin,
13Њихово је грло гроб отворен, језицима својим варају, и јед је аспидин под уснама њиховим.
14usta im puna kletve i grkosti;
14Њихова су уста пуна клетве и горчине.
15noge im hitre da krv proliju,
15Њихове су ноге брзе да проливају крв.
16razvaline i nevolja na njinim su putima,
16На путевима је њиховим раскопавање и невоља;
17put mira oni ne poznaju,
17И пут мирни не познаше.
18straha Božjega nemaju pred očima.
18Нема страха Божијег пред очима њиховим.
19A znamo: što god Zakon veli, govori onima pod Zakonom, da svaka usta umuknu i sav svijet bude krivac pred Bogom.
19А знамо да оно што закон говори, говори онима који су у закону, да се свака уста затисну, и сав свет да буде крив Богу;
20Zato se po djelima Zakona nitko neće opravdati pred njim. Uistinu, po Zakonu - samo spoznaja grijeha!
20Јер се делима закона ни једно тело неће оправдати пред Њим; јер кроз закон долази познање греха.
21Sada se pak izvan Zakona očitovala pravednost Božja, posvjedočena Zakonom i Prorocima,
21А сад се без закона јави правда Божија, посведочена од закона и од пророка;
22pravednost Božja po vjeri Isusa Krista, prema svima koji vjeruju. Ne, nema razlike!
22А правда Божија вером Исуса Христа у све и на све који верују; јер нема разлике.
23Svi su zaista sagriješili i potrebna im je slava Božja;
23Јер сви сагрешише и изгубили славу Божију,
24opravdani su besplatno, njegovom milošću po otkupljenju u Kristu Isusu.
24И оправдаће се за бадава благодаћу Његовом, откупом Исуса Христа.
25Njega je Bog izložio da krvlju svojom bude Pomirilište po vjeri. Htio je tako očitovati svoju pravednost kojom je u svojoj božanskoj strpljivosti propuštao dotadašnje grijehe;
25Ког постави Бог очишћење вером у крви Његовој да покаже своју правду опроштењем пређашњих греха;
26htio je očitovati svoju pravednost u sadašnje vrijeme - da bude pravedan i da opravdava onoga koji je od vjere Isusove.
26У подношењу Божијем, да покаже правду своју у садашње време да је Он праведан и да правда оног који је од вере Исусове.
27Gdje je dakle hvastanje? Isključeno je. Po kojem zakonu? Po zakonu djela? Ne, nego po zakonu vjere.
27Где је, дакле, хвала? Прође. Каквим законом? Је ли законом дела? Не, него законом вере.
28Smatramo zaista da se čovjek opravdava vjerom bez djela Zakona.
28Мислимо дакле да ће се човек оправдати вером без дела закона.
29Ili je Bog samo Bog Židova? Nije li i pogana? Da, i pogana.
29Или је само јеврејски Бог, а не и незнабожачки? Да, и незнабожачки.
30Jer jedan je Bog: on će opravdati obrezane zbog vjere i neobrezane po vjeri.
30Јер је Један Бог који ће оправдати обрезање из вере и необрезање вером.
31Obeskrepljujemo li dakle Zakon po vjeri? Nipošto! Naprotiv, Zakon utvrđujemo.
31Кваримо ли дакле закон вером? Боже сачувај! Него га још утврђујемо.