1Има зло, което видях под слънцето, И е тежко върху човеците:
1Има зло које видех под сунцем и често је међу људима:
2Човек, на когото Бог дава богатство и имот и почест, Така щото душата му не се лишава от нищо що би пожелал, На когото, обаче, Бог не дава власт да яде от тях, Но чужденец ги яде. Това е суета и лоша болест.
2Некоме Бог да богатство и благо и славу, те душа његова има све шта год жели, али му не да Бог да то ужива, него ужива други. То је таштина и љуто зло.
3Ако роди човек сто чада, И живее много години, Така щото дните на годините му да станат много, А душата му [да] не се насити с благо, И още той не приема [прилично] погребение, - Казвам, че пометничето е по-щастливо от него;
3Да би ко родио сто синова и живео много година и дани би се века његовог веома намножили, а душа се његова не би наситила доброг, те ни погреба не би имао, кажем да је боље недоношче од њега.
4Защото то е дошло в нищожество, и отива в тъмнина, И името му се покрива с тъмнина;
4Јер узалуд дође и у таму отиде и име му је тамом покривено;
5При туй, то не е видяло слънцето, и не е познало [нищо], - По-добре е на него, отколкото на онзи.
5Ни сунца не виде, нити шта позна, а почива боље него онај.
6Дори два пъти по хиляда години, ако би живял някой, и не види добро, Не отиват ли те всички в едно място?
6И да би живео две хиљаде година, а добра не би уживао, не одлазе ли сви на једно место?
7Всичкият труд на човека е за устата му; Душата обаче не се насища.
7Сав је труд човечји за уста његова, али се не може наситити душа његова.
8Защото какво предимство има мъдрият над безумния? Или какво [предимство] има сиромахът, който умее как да се обхожда пред живите?
8Јер шта има мудри више него безумни? Шта ли сиромах, који се уме владати међу живима?
9По-добре е да гледаш[ нещо] с очите [си], Отколкото да блуждаеш с желанието[ си]. И това е суета и гонене на вятър.
9Боље је видети очима него ли желети; и то је таштина и мука духу.
10Всяко нещо, което е съществувало, вече си е получило името; И известно е, че оня, [чието име] е Човек {Или: Адам, т.е., Червеникав (направен от червена пръст)}, Не може да се състезава с по-силния от него.
10Шта је ко, давно је тим назван; и зна се да је човек и да се не може судити с јачим од себе.
11Понеже има много неща, които умножават суетата, То каква полза за човека?
11Кад, дакле, има много ствари које умножавају таштину, каква је корист човеку?
12Защото кой знае кое [е] добро за човека В живота, във всичките дни на суетния му живот; Който минава като сянка? Понеже кой ще извести на човека Какво ще бъде подир него под слънцето?
12Јер ко зна шта је добро човеку у животу, за мало дана таштог живота његовог, који му пролазе као сен? Или ко ће казати човеку шта ће бити после њега под сунцем?