1Nasljedovatelji moji budite, kao što sam i ja Kristov.
1Угледајте се на мене, као и ја на Христа.
2Hvalim vas što me se u svemu sjećate i držite se predaja kako vam predadoh.
2Хвалим вас пак, браћо, што све моје памтите и држите заповести као што вам предадох.
3Ali htio bih da znate: svakomu je mužu glava Krist, glava ženi muž, a glava Kristu Bog.
3Али хоћу да знате да је свакоме мужу глава Христос; а муж је глава жени; а Бог је глава Христу.
4Svaki muž koji se moli ili prorokuje pokrivene glave sramoti glavu svoju.
4Сваки муж који се с покривеном главом моли Богу или пророкује, срамоти главу своју.
5Svaka pak žena koja se moli ili prorokuje gologlava sramoti glavu svoju. Ta to je isto kao da je obrijana.
5И свака жена које се гологлава моли Богу или пророкује, срамоти главу своју; јер је свеједно као да је обријана.
6Jer ako se žena ne pokriva, neka se šiša; ako li je pak ružno ženi šišati se ili brijati, neka se pokrije.
6Ако се, дакле, не покрива жена, нека се стриже; ако ли је ружно жени стрићи се или бријати се, нека се покрива.
7A muž ne mora pokrivati glave, ta slika je i slava Božja; a žena je slava muževa.
7Али муж да не покрива главу, јер је обличје и слава Божија; а жена је слава мужевља.
8Jer nije muž od žene, nego žena od muža.
8Јер није муж од жене него жена од мужа.
9I nije stvoren muž radi žene, nego žena radi muža.
9Јер муж није саздан жене ради него жена мужа ради.
10Zato žena treba da ima "vlast" na glavi poradi anđela.
10Зато жена треба да има власт на глави, анђела ради.
11Ipak, u Gospodinu - ni žena bez muža, ni muž bez žene!
11Али нити је муж без жене ни жена без мужа у Господу.
12Jer kao što je žena od muža, tako je i muž po ženi; a sve je od Boga.
12Јер како је жена од мужа, тако је и муж из жене; а све је од Бога.
13Sami sudite dolikuje li da se žena gologlava Bogu moli?
13Сами међу собом судите је ли лепо да се жена гологлава моли Богу?
14Ne uči li nas i sama narav da je mužu sramota ako goji kosu?
14Или не учи ли вас и сама природа да је мужу срамота ако гаји дугачку косу;
15A ženi je dika ako je goji jer kosa joj je dana mjesto prijevjesa.
15А жени је слава ако гаји дугачку косу? Јер јој је коса дана место покривала.
16Ako je kome do prepirke, takva običaja mi nemamo, a ni Crkve Božje.
16Ако ли је ко свадљив, ми такав обичај немамо, нити цркве Божије.
17Kad već dajem ta upozorenja, ne mogu pohvaliti što se ne sastajete na bolje, nego na gore.
17Али ово заповедајући не хвалим да се не на боље него на горе сабирате.
18Ponajprije čujem, djelomično i vjerujem: kad se okupite na Sastanak, da su među vama razdori.
18Прво дакле кад се сабирате у цркву, чујем да имају распре међу вама, и нешто верујем од овог.
19Treba doista da i podjela bude među vama da se očituju prokušani među vama.
19Јер треба и јереси да буду међу вама, да се покажу поштени који су међу вама.
20Kad se dakle tako zajedno sastajete, to nije blagovanje Gospodnje večere:
20А кад се скупите на једно место, не једе се вечера Господња.
21ta svatko se pri blagovanju prihvati svoje večere te jedan gladuje, a drugi se opija.
21Јер сваки своју вечеру узме најпре и једе, и тако један гладује а други се опија.
22Zar nemate kuća da jedete i pijete? Ili Crkvu Božju prezirete i postiđujete one koji nemaju? Što da vam kažem? Da vas pohvalim? U tom vas ne hvalim.
22Еда ли дакле немате кућа да једете и пијете? Или не марите за цркву Божију, и срамотите оне који немају? Шта ћу вам рећи? Хоћу ли вас похвалити за то? Нећу.
23Doista, ja od Gospodina primih što vama predadoh: Gospodin Isus one noći kad bijaše predan uze kruh,
23Јер ја примих од Господа шта вам и предадох, да Господ Исус ону ноћ у коју биваше предан узе хлеб.
24zahvalivši razlomi i reče: "Ovo je tijelo moje - za vas. Ovo činite meni na spomen."
24И захваливши преломи и рече: Узмите, једите, ово је тело моје које се за вас ломи; ово чините мени за спомен.
25Tako i čašu po večeri govoreći: "Ova čaša novi je Savez u mojoj krvi. Ovo činite kad god pijete, meni na spomen."
25Тако и чашу, по вечери, говорећи: Ова је чаша нови завет у мојој крви; ово чините, кад год пијете, мени за спомен.
26Doista, kad god jedete ovaj kruh i pijete čašu, smrt Gospodnju navješćujete dok on ne dođe.
26Јер кад год једете овај хлеб и чашу ову пијете, смрт Господњу обзнањујете, докле не дође.
27Stoga, tko god jede kruh ili pije čašu Gospodnju nedostojno, bit će krivac tijela i krvi Gospodnje.
27Тако који недостојно једе овај хлеб или пије чашу Господњу, крив је телу и крви Господњој.
28Neka se dakle svatko ispita pa tada od kruha jede i iz čaše pije.
28Али човек да испитује себе, па онда од хлеба да једе и од чаше да пије;
29Jer tko jede i pije, sud sebi jede i pije ako ne razlikuje Tijela.
29Јер који недостојно једе и пије, суд себи једе и пије, не разликујући тела Господњег.
30Zato su među vama mnogi nejaki i nemoćni, i spavaju mnogi.
30Зато су међу вама многи слаби и болесни, и довољно их спавају.
31Jer kad bismo sami sebe sudili, ne bismo bili suđeni.
31Јер кад бисмо себе расуђивали, не бисмо осуђени били.
32A kad nas sudi Gospodin, odgaja nas da ne budemo sa svijetom osuđeni.
32Али кад смо суђени, наказује нас Господ, да се не осудимо са светом.
33Zato, braćo moja, kad se sastajete na blagovanje, pričekajte jedni druge.
33Зато, браћо моја, кад се састајете да једете, ишчекујте један другог.
34Je li tko gladan, kod kuće neka jede da se ne sastajete na osudu. Drugo ću urediti kada dođem.
34Ако ли је ко гладан, нека једе код куће, да се на грех не састајете. А за остало уредићу кад дођем.